01 Header

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Mil-Diyanet Sen' in uzun zamandır kamuoyu ile paylaştığı "Diyanet Rtük'te olmalı ve Rtük içinde "Ahlak Denetim Kurulu" kurulmasına ilişkin projemiz hakkında Rtük Başkan yardımcısı İbrahim Uslu ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Televizyon dizilerinde toplumu ifsad eden gençliği olumsuz anlamda etkileyen ahlaksız diziler ve programlar konusunda RTÜK'ün daha aktif ve caydırıcı kararlar alması gerektiği vurgulandı.

Yapılan görüşmede özellikle son günlerde yayınlanan sabah ve akşam kuşağı programlarındaki aile mahremiyetini çiğneyen ve ayaklar altına alan programlara ilişkin hususlar değerlendirildi.

Mil-Sen Genel Başkanı Mücahit Çelik , Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül ve Genel Başkan yardımcıları ile beraber Rtük başkan yardımcısına yapılan ziyarette,
Türkiye’de son yıllarda ciddi manada ahlaki ve manevi bir çöküşün yaşandığına dikkat çekildi.

Halkın dizi ve eğlence programlarıyla ahlaksızlığa maruz kaldığına vurgu yapan Mücahit Çelik, aile yapısına büyük zarar veren dizi ve programların ardı arkasının kesilmediğini söyledi.

“TV programları toplumsal yapımızı tehdit eden birer bataklığa dönüştü”

Ahlaksız yaşamların zihinlerde normalleştirilmeye çalışıldığını hatırlatan Celaleddin Gül, “TV kanallarının reyting yarışı kızıştıkça, aile yapısına yönelik tehlike de büyüyor. RTÜK'e yapılan şikâyetlere rağmen ardı arkası kesilmeyen bazı televizyon dizi ve eğlence programları, milletimizin aile yapısının temelini yıkmaya devam ediyor.
TV programları ahlaksızlığa ve gayri meşru hayat tarzına özendiren, toplumsal yapımızı tehdit eden birer bataklığa dönüştü.” dedi.

“Bu dizi ve programlar aile kurumunu dinamitliyor”

Çarpık ilişkilerin gösterildiği dizilerin her geçen gün arttığını ve aile yapısını dinamitlediğini belirten Gül, “Ahlaksızlığın had safhaya çıktığı bazı televizyon dizileri, ne yazık ki çocuklarımız için büyük bir tehlike arz ediyor. Fuhuş ve çarpık ilişkiler gibi ahlaksızlıkları sık sık veren bu dizi ve programlar, aile kurumunu dinamitliyor.

"Gençler, her türlü kötülüğü dizilerden öğreniyor.”

Bu konuda televizyon yayınlarını denetlemekle görevli olan RTÜK'e vatandaşlardan şikâyet yağdığına dikkat çeken Gül, RTÜK'ün ahlaksız yayınlardan dolayı ceza uygulama yoluna nadiren gitmesi ise, tepkilere yol açtığının altını çizen Gül, ulusal kanallara baskı uygulanması ve bu tür dizilerin önüne geçilmesinin halkın bir talebi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son zamanlarda yayınlanan dizilerde evlilik dışı hayatın özendirildiğini belirterek tepki gösterdiği konuşmasını hatırlatan Gül, Erdoğan’ın tepkisine rağmen, kanallarda yayınlanan ahlaksız dizilere her gün bir yenisinin eklendiğini belirtti.

Sosyal medyada bu tür dizilere tepki gösteren vatandaşların, yetkililerin bir an evvel etkili bir adım atmasını talep ettiğini dile getiren Gül, vatandaşların tepkilerinin dikkate alınmasını istedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevleri ve konumları ile ilgili de bilgi veren Gül, “Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat yasasında yapılacak bir değişiklikle, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun (d) fıkrasında yer alan ‘görevleri’ kapsamının, ‘radyo ve televizyon faaliyetlerini dini bakımdan inceleyerek yayınlanıp yayınlanamayacağına karar vermek ve denetlemek’ şeklinde genişletilmesi ve RTÜK yasasında yapılacak bir değişik bu sorunu çözmeye yetecektir.

Anayasa’mızın 633 sayılı kanunu, Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın görev tanımı, Din İşleri Yüksek Kurulumuzun (d) fıkrasında yer alan görevlerinin yukarıda arz edildiği şekilde genişletilmesiyle, Diyanet’in Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) mutlaka bir üye ile temsil edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

RTÜK bünyesinde 'Ahlak Denetim Kurulu'nun' mutlaka kurulması gerektiği vurgulayan Gül; Son zamanlarda din, diyanet, dini değerlerimiz ve din görevlilerimizi alay konusu, komedi konusu yapan eğlence programlarına karşı daha sert yaptırımların uygulanması gerektiğini belirtti.

 

rtuk 1

rtuk 2

Powered By aSa